Skvělé recepty ze zeleniny

Květáková rychlovka

Ingredience

květák asi 400 g 1 ks

kuřecí maso 300 g

cibule 2 ks

brambory 3 ks

rajče 2 ks

sýr 100 g

zakysaná smetana 100 ml

vejce 2 ks

česnek český 3 stroužky

sůl a pepř dle chuti

Květák vaříme v osolené vodě asi 10 minut, přecedíme a nakrájíme. Kuřecí prsa vaříme v osolené vodě, pak je nakrájíme. Nařežeme cibule na plátky, nakrájíme rajčata.

Zakysanou smetanu smícháme společně s rozšlehanými vejci, kořením a přidáme prolisovaný česnek.

Brambory oloupeme a nakrájíme na tenké plátky, vymažeme plech máslem a naklademe na něj vrstvu brambor, následuje vrstva masa, cibule, květák, rajčata, polijeme smetanou a posypeme strouhaným sýrem.

Volitelně také ozdobíme petrželí. Pečeme při 180 ° troubě asi 30 minut.

Slaný koláč 
.
Na těsto:
 450g šťouchaných brambor
 170g mixnutých ovesných vloček najemno 

 2 lžíce olivového oleje
 špetka soli
...
Náplň:
 200g šunky
 200g oblíbeného sýra
 4 vajíčka
 bazalka, bylinky
 1 malá cuketa
 5 menších rajčat
---
V misce jsem si smíchala šťouchané brambory (udělejte třeba víc na oběd, ať se s tím nemusíte crcat zvlášť), zasypala mixlýma ovesnýma vločkama, přidala olivový olej a špetku soli. Vytvořila jsem z toho rovnoměrný korpus do velké koláčové formy vystlanou pečícím papírem a dala vychladit do lednice. Dejte si rozehřát troubu na 175°. Pak jsem si nakrájela do misky na menší kousky cuketu, rajčata, šunku a sýr (můžete ještě vylepšit , žampiony atd.), přidala rozkvedlaná 4 vejce s bylinkami a kořením, zlehka zamíchala a přesunula na připravený korpus. Pěkně jsem to zarovnala, vyšlo to úplně akorát a šoupla jsem to do vyhřáte trouby. Pekla jsem to na 175° dozlatova a jak ztuhla vajíčka. pak jsem to vytáhla a nechala na lince ještě dojít, ať se to zbytečně nesuší v troubě. ozdobila jsem to ještě bazalkou, čerstvými rajčaty, porkem a natrhanou mozzarellou.  

Zapečená cuketová kolečka...

Jelikož máme cukety na zahrádce i když letos není taková úroda jako loni ,ale nám to stačí vymýšlela jsem opět nějaký nový recept a děvčata včera jsem dělala tyhle kolečka a jsou přímo famózní....

Budete potřebovat:

1 větší cuketu 

250 g šunky

mozzarellu 

červenou papriku

kečup a nebo domácí protlak

a strouhaný sýr já použila eidam 30%

Cuketu oloupejte a nakrájejte na silnější kolečka ,posypte kořením na grilovanou zeleninu.

 Kolečka jsem potřela protlakem, červená paprika, šunka, mozzarella (v podstatě ozdobit podle vaší chuti), posypat strouhaným sýrem, zapéct. Děvčata je to moooc dobré....

Cuketová roláda svěží lehká prostě mňam..

 Recept:

1 cuketu nastrouhat nahrubo,1 cuketu nakrájet na tenká kolečka.

Nastrouhanou cuketu smíchat se str.sýrem a 4 vejci. Cuketu není třeba nechávat vypotit,přebytečná voda se při pečení odpaří. Osolit,opepřit. Na pečící papír natřít těsto a na to pokládat kolečka. Pečeme na cca 190° asi 25 minut. Po upečeni a zchladnutí těsto otočíme kolečky dolu, a natřeme náplní. Já dala nadýchanou bylinkovou lučinu, papriku na male kostičky, cibulku,petrželku... a zavineme. Dáme do lednice na hodinu odležet. Poté nakrajíme. Dobrou chuť

Wrap s grilovanou zeleninou a kozím sýrem

Mám pro Vás tip na výborný kukuřičný wrap s grilovanou zeleninou a kozím sýrem, který se skvěle hodí na cesty nebo do krabičky na oběd do práce. Tortillu potírám humusem nebo můžete použít i pesto nebo olivovou pastu.

Wrap s grilovanou zeleninou a kozím sýrem

SUROVINY 1 PORCI:

Kukuřičná tortilla 1 ks
Lilek nebo cuketa 100 g
Paprika červená 50 g
Cibule červená 1 menší kus
Olivový olej 1 lžička
Cizrnový humus na potření cca 1 lžíce nebo domácí pesto
Kozí sýr čerstvý 60 g můžete použít i jiný sýr třeba feta
Sůl, pepř
Bylinky dle chuti (koriandr, petržel, apod)

POSTUP:

Lilek pokrájíme na tenké plátky, papriku na osminky a cibuli na kroužky. Zeleninu smícháme, osolíme, opepříme, pokapeme olivovým olejem a důkladně promícháme. Můžeme přidat nasekané čerstvé bylinky. Pak zeleninu ogrilujeme. Kukuřičnou tortillu potřeme humusem a poklademe grilovanou zeleninu a rozdrobeným kozím sýrem. Zabalíme do wrapu.

Hranolky

Nejoblíbenější příloha chutná ve zdravé verzi ještě lépe.

Ingredience na 4 porce

  • 2 větší batáty nebo brambory
  • 4 lžíce olivového oleje
  • koření dle vlastního výběru - sůl, uzená paprika, chilli, pepř,..

Postup

Nejprve si předehřejeme troubu na 180°C a vyložíme plech pečícím papírem. Batáty (brambory) oloupeme, omyjeme a nakrájíme na hranolky. V misce smícháme olivový olej s kořením, přidáme hranolky a promícháme. Poté hranolky rozprostřeme na plech, pečeme 15 minut, otočíme a pečeme dalších 10 - 15 minut, dokud nejsou dobře propečené a křupavé.

Nutriční hodnoty na 1 porci

  • 108 kcal
  • Bílkoviny 1,1 g
  • Sacharidy 15,8 g
  • Tuky 4,7 g

Tip: kuřecí nugety a hranolky můžete doplnit jednoduchým dipem - smíchejte 1 lžíci nízkotučného řeckého jogurtu s 1 lžící dijonské hořčice a přírodním sladidlem.

Špenátový cottage cheese koláč

Upečte si jarní špenátový koláč ve zdravé odlehčené podobě. Slané koláče jsou většinou plné živočišných tuků (tučné sýry, smetana, uzeniny), bílé mouky (korpus) a s minimem bílkovin, vlákniny a zeleniny. V jarním období náš organismus ocení lehčí stravu, plnou kvalitních živin. Zkuste si proto tentokrát upéct zdravý a nutričně vyvážený slaný koláč z celozrnné mouky, hromady špenátu s nízkotučným sýrem. Recept je opravdu výborný a snadný!

Na korpus používám kombinaci celozrnné žitné a pšeničné mouky s minimem oleje a pro zvláčnění těsta používám bílý jogurt. Slané koláče jsou často díky tučným sýrům a smetaně ochuzeny o cenné bílkoviny, proto přidávám nízkotučný sýr cottage (nebo ricottu či kozí sýr), který se skvěle hodí ke špenátovým listům a vejcím. Nezapomeňte na čerstvé bylinky a česnek, které koláči dodají výraznější chuť.

Tuňáková verze

Skvělý je také i bez sýru s tuňákem a restovanou cibulí. V tomto případě necháme na trošce oleje zesklovatět červenou nebo normální cibuli pokrájenou na měsíčky a pak promícháme s tuňákem z konzervy ve vlastní šťávě a přidáme ke spařenému špenátu a zalijeme rozšlehaným vejcem.

Těsto:

celozrnná pšeničná mouka 100 g
celozrnná žitná mouka 100 g
bílý jogurt do 3 % tuku 150 g
olivový olej 3 polévkové lžíce
sůl ½ lžičky

Náplň:

čerstvý špenát spařený 3 hrnky (můžete část nahradit kopřivami)
vejce 2 ks
sýr cottage 400 g
česnek 3 stroužky
polotučné mléko nebo rostlinné 100 ml
sůl, pepř, muškátový ořech
čerstvé bylinky dle chuti (bazalka, pažitka)

POSTUP:

Nejdříve si připravíme z mouky, oleje, soli a jogurtu těsto. Vše důkladně rukou prohněteme, zabalíme těsto do folie a necháme alespoň hodinu v lednici odležet. Mezitím si předehřejeme troubu na 180 °C a připravíme si náplň do koláče. Spaříme listy špenátu nebo kopřiv a promícháme se sýrem, prolisovaným česnekem a bylinkami. V další misce si rozšleháme vejce s mlékem a osolíme, opepříme. Odleželé těsto vyválíme. Koláčovou formu lehce pokapeme olivovým olejem a přendáme do ní těsto. Poklademe špenátovou směsí a zalijeme rozšlehaným vejcem. Pečeme cca 30-40 min.

 Brokolicová omeleta

Ingredience na 4 porce

  • 1 ks malé brokolice

  • 1 lžička soli

  • 1 lžíce olivového oleje

  • 1 lžíce másla

  • 2 ks menší šalotky

  • 1 lžíce čerstvých lístků tymiánu

  • 2 špetky mletého černého pepře

  • 1 špetka strouhaného muškátového oříšku

  • 8 ks vajec

  • 80 g strouhaného parmezánu

  • 100 g šunky - nasekané

Postup přípravy

  • Předehřejte troubu na 180 °C.

  • Brokolici rozdělte na malé růžičky, které blanšírujte ve vařící osolené vodě 3 minuty. Brokolici sceďte, přelijte ledovou vodou a nechte dobře okapat.

  • Do misky rozklepněte vejce, přidejte lístky tymiánu, muškátový oříšek, sýr, podle chuti osolte, opepřete a prošlehejte metličkou.

  • V pánvi vhodné do trouby rozehřejte olej, máslo, přidejte nasekanou šalotku a nechte ji zesklovatět.

  • Přidejte nasekanou šunku růžičky brokolice a minutu míchejte.

  • Šunku a brokolici zalijte vejci a nechte ještě 2 minuty na sporáku.

  • Pak dejte pánev do předehřáté trouby a nechte v troubě 10-15 minut, nebo dokud vejce neztuhnou.

Zelenino-ovesné placky

INGREDIENCE

  • 2 ks Mrkev

  • 150 g Dýně hokkaido

  • 60 g Ovesné vločky

  • 50 g Eidam 30%

  • 4 lžíce Olej olivový

  • 2 ks Vejce

  • 1 ks Šalotka

  • Pažitka

POSTUP

Mrkev spolu s dyni oloupeme a nastrouháme na tenké proužky

V mixéru si rozmixujeme vločky na mouku, do stejného mixéru přidáme salotku, trosku olivového oleje, vajíčka, sůl a pepř a vše rozmixujeme, poté prendame do mísy

K směsi přidáme nastrouhané mrkve, dyni, sýr, nakrájený koriandr, pazitku a promícháme (pokud by směs byla moc mokrá, přidáme ovesné vločky)

Vytvarujeme placky a opečeme z každé strany na pánvi na troše oleje do zlatova

 Bezmasý guláš s fazolemi a hlívou

250 g fazolí Adzuki (menší fialové, ale mohou být i jakékoliv jiné s výjimkou Mungo, které se na guláš nehodí)

3 velké brambory

1 cibule

300 g hlívy ústřičné

1 rajský protlak, cca 200 g

3 PL řepkového oleje

1 PL koření Chakalaka od Grešíka

1 PL majoránky

1 PL lahůdkového droždí (sypké, ne na kynutí, ale droždí pro zvýraznění chuti) pozor, není vhodné pro celiaky

1 ČL soli

Fazole si předem namočte , je to důležité pro strávení jakýchkoliv luštěnin i pro snadnější vaření. Po 10-12 hod namáčení vyměňte vodu a přiveďte k varu, snižte teplotu a vařte cca 35 min. Do hotového pokrmu by potřebovali ještě cca 10 min, ale protože je budeme dávat k dalším surovinám, nemusí být úplně měkké, dovaří se spolu s nimi.

V hrnci si rozpalte olej na střední teplotu, abyste cibuli hned neosmažili, jakmile je akorát horký, nasypte nadrobno nakrájenou cibuli, promíchejte a nechte cibuli mírně zezlátnout, ne zhnědnout a tedy spálit. Nakrájejte si hlívu na menší kousky přidejte nakrájené brambory a v hrnci orestujte cca 2-3 min na cibuli. Poté přidejte rajský protlak, osolte, přidejte koření Chakalaka (ve variantě pro menší děti bych volila jiné, přeci jen jde o výraznější typ koření, můžete zvolit i sladkou papriku, nebo jen majoránku). Zalijte vroucí vodou, cca 0,75 - 1 l a při střední teplotě nechte vařit cca 10 - 15 min. Poté vložte již uvařené fazole, dobře promíchejte a při mírné teplotě spolu vařte zhruba 5 - 10 min.

V případě potřeby dochuťte ještě trochou koření. Za krátký čas tak máte hotové kvalitní bezmasé jídlo které chutná a velmi dobrým doplňkem k němu je i kváskový chleba, ať už celožitný, nebo bochník ze žita a špaldy, pak se takovému jídlu nedá nic vytknout, zasytí, v zimě prohřeje a skvěle chutná. A proč zmiňuji chleba kváskový? Je v něm totiž velký rozdíl od chleba s droždím, v našem zažívacím ústrojí se pak zdržují ty správné breberky pro udržení zdravého mikrobiomu, lépe se tráví a díky použitým surovinám také zasytí menší množství, což prospěje i kalorickému příjmu.

Brokolicové karbanátky 🥰🥰 se salátem a dip z bílého jogurtu 😎

350 g uvařené brokolice
130 g nastrouhaný sýr
2 vejce
1 lžíce Lahůdkové droždí
1 lžíce drcený kmín
Česnek ( dle sebe )
Sůl, pepř

Uvařenou brokolici rozmixuji v mixéru. Lze nožem nakrájet na malé kousky. Přidám zbylé ingredience. Zamíchám a rukama tvořím karbanátky. Peču na 200 °C 20 min z jedné strany a 20 min z druhé strany.

Zeleninová pánev

  • 5 lžic oleje

  • 1 ks červená paprika velká, pokrájená na plátky

  • mražená kukuřice větší hrst

  • mražený hrášek větší hrst

  • mrkev mražená - větší hrst

  • 100g čerstvé žampiony

  • 1balíček rýže parboiled ve varném sáčku

  • koření - adžika nebo čubrica nebo bylinky, případně Podravka...

Na rozpáleném oleji si ve větší pánvi orestujeme nejdřív papriku a žampiony. Pak přidáme ostatní zeleninu, dochutíme, promícháme, řádně prohřejeme, nakonec přimícháme hotovou rýži ze sáčku a můžeme podávat buď jako přílohu k masu nebo si dát zeleninovou pánev jako lehký oběd nebo večeři. Místo rýže můžeme použít čínské nudle, těstoviny.

Lepenice

Jsou recepty, které se předávají z generace na generaci. A takovým receptem je lepenice. Ve stručnosti je to spojení šťouchaných brambor s kysaným zelím. Aneb velmi levné jídlo, které zasytí.

SUROVINY (2 PORCE)

  • brambory 500 g
  • kysané zelí 200 g
  • červená cibule 1 ks
  • řepkový olej 1 lžíce
  • sůl
  • špetka mletého či celého kmínu
  • čerstvé bylinky dle chuti (majoránka, pažitka, petrželka)

POSTUP

  1. Brambory oškrábejte, překrojte je na čtvrtky a dejte je do hrnce s osolenou vodou. K bramborům přidejte kmín a dejte je vařit.
  2. Cibuli nakrájejte nadrobno a na rozpáleném oleji ji orestujte dozlatova. Na pánev k cibuli přidejte okapané kysané zelí a důkladně promíchejte.
  3. Zelí s cibulí poté smíchejte s uvařenými bramborami a šťouchadlem obojí prošťouchejte. Bylinky omyjte a nasekejte nadrobno.
  4. Vmíchejte je do lepenice a podle chuti ještě dosolte. Podávejte jen tak nebo jako přílohu.

Grilovaná mrkev s balkánským sýrem

Ingredience (4 porce)

4 lžíce olivového oleje
4 lžíce aceto balsamico
1 kg mrkve karotky
sůl, pepř, olej na potírání
200 g balkánského sýra

Tip

  • Podáváme s grilovanou bagetou nebo pita chlebem.

Postup

    1

Mrkev očistíme a oloupeme. Poté ji uvaříme do poloměkka v osolené vodě (asi 10 až 15 minut podle velikosti).

    2

Uvařenou mrkev osušíme a potřeme trochou oleje. Grilujeme na rozehřátém grilu z obou stran. Dohromady asi 10 až 15 minut do úplného změknutí.

    3

Hotovou mrkev rozdělíme na porce. Zakápneme aceto balsamico, olivovým olejem a přidáme nadrobený balkánský sýr.

Pečená zelenina s balkánským sýrem

Ingredience (4 porce)

500 g dýně
400 g růžičkové kapusty
200 g balkánského sýra
2 mrkve
2 cukety
2 stonky řapíkatého celeru
2 lžíce nasekaných bylinek
4 lžíce olivového oleje
sůl, pepř, vinný ocet 

Postup

    1

Dýni oloupeme, zbavíme středu se semínky a nakrájíme na kostky. Mrkev oloupeme a nakrájíme na kolečka. Kapustu očistíme, zbavíme zbytku košťálu a svrchních zavadlých lístků. Poté ji nakrájíme na poloviny nebo na čtvrtiny. Celer očistíme a nakrájíme na dílky. Cuketu, očistíme, zbavíme konců a nakrájíme na silnější hranolky.

    2

Všechnu zeleninu dáme do pekáče. Dobře osolíme, opepříme a zastříkneme olivovým olejem. Promícháme a dáme péct do trouby rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut. Balkánský sýr nakrájíme nebo nadrolíme na menší dílky.

    3

Upečenou zeleninu poté promícháme spolu s bylinkami a s balkánským sýrem. Zakápneme trochou vinného octa a podáváme.

Tip

  • Podáváme jako samostatný lehký chod nebo přílohu k pečenému masu.

Božské plněné papriky, které si oblíbíte

Ingredience:

  • 5 paprik
  • 100g zakysané smetany
  • 400g tvarohu
  • špetka soli
  • 2 stroužky česneku
  • trochu čerstvé zeleniny (petržel, kopr, majoránka)
  • pepř
  • 1/2 lžičky kmínu

A jak na to?

  1. Nejprve nastrouháme česnek a nakrájíme zeleninu.
  2. Zkombinujeme tvaroh, zakysanou smetanu, česnek a zeleninu a vše důkladně promícháváme, dokud nedostaneme hustou a hutnou kaši.
  3. Z paprik odřízneme vrcholy a vyjmeme jádra.
  4. Papriky naplníme směsí.
  5. Papriky necháme v lednici odpočinout alespoň po dobu jedné hodiny.
  6. Před podáváním papriky rozřízneme na poloviny.
  7. Přejeme vám dobrou chuť!

Fit zapečená dýně s brokolicí a parmezánem

  • Počet porcí: 4
  • Velikost jedné porce: 1/2 poloviny plněné dýně
  • Čas přípravy: 30 minut
  • Celkový čas: 40 minut

Ingredience

  • dýňové špagety z 1 dýně (o hmotnosti 1 - 1,5 kg)
  • 1 polévková lžíce olivového oleje
  • 1 nakrájená brokolice
  • 4 utřené stroužky česneku
  • 1/4 lžičky mleté papriky (není nutné)
  • 2 polévkové lžíce vody
  • 1 hrnek nakrájené mozzarely
  • 1/4 hrnku nastrouhaného parmezánu
  • 3/4 lžičky italského koření (oregáno, tymián či bazalka)
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/4 lžičky mletého pepře

Postup

  1. Předehřejeme troubu na 230 °C.
  2. Umístíme rozpůlenou dýni rozříznutou stranou dolů do mikrovlnky . Přidáme 2 lžíce vody a necháme v mikrovlnce asi 10 minut, dokud není vnitřek měkký. Tento krok můžeme nahradit tím, že dýni nedáme do mikrovlnky, ale na 40 minut do trouby předehřáté na 200 °C.
  3. Na sporáku na středním plameni ve velkém hrnci smícháme olej, brokolici, česnek a papriku. Vaříme za stálého míchání asi 2 minuty. Přidáme vodu a stále mícháme, dokud není brokolice měkká (asi 5 minut). Směs přesuneme do velké mísy.
  4. Pomocí vidličky seškrábeme vnitřek dýně. "Skořápky" dýně dáme na plech nebo pečicí mříž. V míse smícháme 3/4 hrnku mozzarely, 2 lžíce parmezánu, italské koření, sůl a pepř. Přidáme do směsi s brokolicí. Rovnoměrně rozdělíme do dvou misek z dýní (skořápek).
  5. Posypeme zbytkem mozzarelly a parmezánu.
  6. Pečeme asi 10 minut, až je sýr dozlatova.

Tip: Podávejte s velkým Caesar salátem a celozrnným pečivem

Cizrnový gyros

Placky můžete koupit nebo si udělat domácí. Následně pak osušte cizrnu z konzervy a obalte v koření, upečte na vymazaném plechu dokud nezhnědne. Koření: sůl, špetka kari, paprika, pepř.

Tzatziky: kelímek řeckého jogurtu, půl kelímku strouhané okurky, 1 lžíce citronové šťávy, 1 stroužek prolisovaného česneku, půl lžíce čerstvého nasekaného kopru, pepř a sůl na dochucení.

Zabalte vše včetně další zeleniny do placky a nechte si chutnat.

Cuketové kuličky 

Suroviny

  • 500 g cukety
  • 1 cibule
  • 1 menší pórek nebo 1/2 většího
  • 200 g feta sýra
  • 2 vajíčka
  • 80 g hladké mouky
  • malý svazek máty
  • několik snítek kopru
  • velká špetka soli
  • 400-500 ml rostlinného oleje na smažení
  • Na omáčku k namáčení:
  • 1 kelímek zakysané smetany nebo smetanového jogurtu
  • špetka soli
  • špetka sušených bylinek

Postup

  1. Cuketu nastrouhejte nahrubo, smíchejte se solí a následně v cedníku důkladně vymačkejte. Čím víc, tím líp. Fetu nastrouhejte na stejném struhadle taky nahrubo.
  2. Cibuli nakrájejte nadrobno, z pórku odstraňte zavadlou část nati a odkrojte konec s kořínky. Rozkrojte tam, kde bílá část pórku přechází v zelenou, a zelenou část rozeberte na jednotlivé listy. Ty pořádně umyjte ve vodě ze všech stran, zejména pak v záhybech, kde se drží zbytky hlíny. Potom i pórek nakrájejte nadrobno.
  3. Bylinky oberte ze stonků a pak je nasekejte nahrubo.
  4. Smíchejte cuketu, cibuli, pórek, sýr, vejce a bylinky. Nakonec po třetinách přimíchejte i mouku. Těsto zakryjte a odložte nejmíň na 30 minut do lednice.
  5. V nepřilnavé pánvi rozehřejte olej, mělo by ho být zhruba 1,5-2 cm na výšku. Z těsta tvořte pomocí lžíce a obou rukou kuličky ne větší než pingpongový míček a hned je vkládejte do horkého oleje. Smažte spíš zvolna, určitě ne zbrkle a rychle. Jakmile kuličky zespodu zezlátnou - zhruba po 2 minutách - obraťte je dosmažte i z druhé strany. Na konec je můžete ještě jednou otočit kolem dokola, vždy zhruba minutu z každé strany, až budou rovnoměrně a výrazně zezlátlé.
  6. Usmažené kuličky vyjměte děrovanou lžící na talíř vyložený papírovou utěrkou. Smetanu nebo jogurt smíchejte se solí a bylinkami. Podávejte kdykoli, kdy chcete své milé uchvátit. Dobré jsou teplé i vlažné.


Cuketové placičky

30 dkg cukety

10 dkg polohrubé mouky

10 dkg uzený sýr nemusí být

10 dkg šunky

2 vejce

½ lžičky prášku do pečiva

pažitka

petrželka

libeček

sůl,pepř

olej

Postup přípravy receptu

  1. Omytou cuketu nastrouháme nahrubo, osolíme, necháme odstát a pak slijeme vodu kterou pustila.

  2. Přidáme nahrubo nastrouhaný sýr, nakrájenou šunku, mouku s práškem do pečiva, žloutky, nasekané bylinky a promícháme.

  3. Opatrně vmícháme ušlehaný sníh z bílků, osolíme, opepříme a smažíme na oleji dozlatova, nebo na lívanečníku trochu potřeném olejem.

  4. A nebo můžete placičky upéct v troubě na pečícím papíru vyzkoušela jsem to a skvělé předehřejte troubu na 180 °C a pečte do zlatova.

Zapečené kolečka cukety se strouhaným sýrem - super letní jídlo!

Cuketa je zelenina, která je pro letní období opravdu velmi typická. Můžeme proto najít spoustu receptů na její úpravu. Dá se připravovat s masem, nebo jen se zeleninou dle chuti každého.

Tentorecept jevelmi jednoduchý a výsledkem je vynikající zapečená cuketa se sýrem a česnekem. Tato chuťová kombinace společně skvěle ladí a tvoří harmonii. Ideální lehké letní jídlo!

Složení

  • 200 g cukety

  • 3 stroužky česneku

  • 80 g strouhaného sýra

  • čerstvý kopr

  • petržel

  • 6 lžic olivového oleje

  • sůl

  • pepř

Příprava

Oloupejte a omyjte cuketu, nakrájejte ji na plátky a smíchejte ji v zapékací misce s koprem a petrželkou. Přidejte olivový olej, drcený česnek a dochuťte kořením. Vše dobře promíchejte a pečte při 220 stupních po dobu 20 minut. Nakonec přidejte sýr a pečte dalších 5 minut.

Omeleta s jarní cibulkou

Ingredience na 4 porce

  • 4 ks jarní cibulky

  • 2 ks rajčat - nadrobno nakrájená

  • 200 g šunky - na kostičky nakrájené

  • 2 lžíce másla

  • 2 špetky soli

  • 2 špetky mletého pepře

  • 1 špetka kari koření - nebo mleté papriky

  • 60 ml mléka

  • 6 ks bílků

  • 4 ks vajec

Postup přípravy

  • Vejce a bílky vyšlehejte, přidejte mléko, kari, sůl a pepř.

  • Postupně upečte 4 omelety.

  • Na pánev vytřenou máslem nalijte vždy čtvrtinu těsta.

  • Těsto posypte šunkou, rajčaty, cibulkou a pečte, až vejce ztuhnou.

Brokolicové rizoto s kuřecím masem

Tak dlouho jsem měla chuť na rizoto, až jsem uvařila brokolicové , tohle rizoto je výborná rychlovka z pár jednoduchých surovin, které si můžete uvařit s libovolnými obměnami (tedy i se špenátem místo brokolice) právě tehdy, když toho vaše domácnost příliš nedává. A přesto vám ručím, že si výborně pochutnáte

Na cca 4 porce:

  • 1 - 2 kuřecí prsa

  • 1 cibule

  • 3 stroužky česneku

  • 130g brokolice

  • 2 lžíce přepuštěného másla nebo oleje

  • 250g rýže na risotto

  • cca 700ml vývaru

  • sůl dle chuti

V hrnci rozehřejte máslo a do zlatova na něm osmahněte na jemno nakrájenou cibuli a kuřecí maso na kostičky. Až bude cibulka zhruba v půlce svého procesu, přidejte i na jemno nasekaný česnek a společně dotáhněte do zlatova. Přidejte rýži a krátce společně zapražte. Poté hned podlijte částí vývaru a přihoďte na drobné růžičky obranou brokolici. Stáhněte plamen a za občasného promíchání nechte vypařit všechnu tekutinu. Až se tak stane, opět částí vývaru podlijte a proces opakujte. Několikrát. Dokud nevyužijete všechen vývar a dokud nebude rýže měkká jak má být.

Závěrem můžete v rizotu prohřát oříšek másla a nebo ricotty či mascarpone. Skvěle ho dotáhne i strouhaný parmazán nebo jiný sýr tohoto typu. Až v závislosti na použití těchto věcí můžete jídlo dosolit, a nebo to možná ani nebude potřeba.   

Pečené brambory s křupavou brokolicí a sýrovým dresingem

Pečené brambory v troubě jsou moje oblíbené jídlo. Ráda si je doplňuji různými saláty, dušenou mrkvičkou, rybou...Naposledy jsem je dělala s brokolicí. Brokolici v kuchyni používám především ve dvou formách - zapečenou v troubě s mozarellou a pak v polévkách. Nevýhodou ale je, že se brokolice většinou tepelně upravuje delší dobu a tím ztrácí cenné látky.

Nejšetrnější úpravou je připravit brokolici nad párou. Nejde ovšem jen o páru, ale i o délku úpravy. 5 minut stačí k tomu, aby byla brokolice tepelně upravená a zůstala zářivá a křupavá.

Budete potřebovat

(množství si uzpůsobte dle počtu porcí)

Menší brambory

Brokolici Koření na brambory - celý kmín, sůl,bylinky dle chuti, např. oregano

Olivový olej

Zakysanou smetanu (raději méně tučnou)

Nivu nebo jiný sýr podobného typu (co nejvíce čerstvý a chlazený)

Postup

Brambory omyjte a pokud je to potřeba, tak i oškrábejte. Nakrájejte je na měsíčky, promíchejte s olivovým olejem, solí a celým kmínem. Můžete přidat i sušené bylinky dle chuti.

Vložte do pekáčku a pečte v předem vyhřáté troubě na 200° cca 30 minut.

Brokolici rozeberte na menší růžičky a připravte nad párou. Brokolici dělejte nad párou 5 - 7 minut. Bohatě to stačí. Brokolice obsahuje velké množství cenných látek a když ji budete vařit ve vodě, či ji zbytečně převařovat, přijdete o ně...Navíc rozbředlá brokolice není nic dobrého...a ještě ztratí tu nádhernou zářivou barvu.

Pak už si umíchejte jen sýrovou "omáčku" tak, že nastrouháte na jemno nivu do zakysané smetany.

Pečené brambory spolu s brokolicí nandejte na talíř a přelijte sýrovou omáčkou.

Velice jednoduché a dobré.

Dušená zelenina

Ingredience na 2 porce

  • 400 g brambor

  • 1 ks zelené papriky

  • 2 ks velké cibule

  • 1 ks oranžové papriky

  • 2 ks rajčat

  • 3 špetky soli

  • 3 špetky čerstvě namletého pepře

  • 1 hrst čerstvé majoránky

  • 8 lžic olivového oleje

Postup přípravy

  • Rajčata nařízněte, vložte do vařící vody a oloupejte. Oloupaná rajčata nakrájejte. Oloupanou cibuli nakrájejte na větší klínky, papriky bez semínek a oloupané brambory nakrájejte na větší kostky.

  • Vše promíchejte se solí, pepřem, olejem, majoránkou a na mírném ohni duste přikryté 35-40 minut. Před dušením můžete podlít malým množstvím vývaru.

Dýňové noky

  • 500 g oloupané dýně

  • 500 g brambor

  • 300 g špaldové mouky

  • 1 vejce

  • lžička soli

  • trošku (špetku) muškátového oříšku

K přimíchání:

  • 150 - 200 g šunky

  • strouhaný parmezán

  • česnek dle chuti (a plánovaného rande :-))

  • bylinky dle chuti (petrželka, bazalka, máta...)

  • řepkový či slunečnicový olej na restování

A teď se pojď do toho pustit dýňové noky určitě zvládneš!

1) Doporučuji ti, aby sis dýni i brambory uvařila dostatečně předem. Obojí ponechej úplně vystydnout a dbej, aby obojí nebylo úplně rozvařené, ale pěkně al dente (tak akorát, ani měkké, ani tvrdé) :-).

2) Brambory můžeš uvařit ve slupce a oloupanou dýni na větší kusy.

Až dýně i brambory vystydnou, tak si dej vařit vodu a než začne bublat, vrhni se do přípravy těsta.

3) Uvařenou dýni i oloupané brambory nastrouhej na hrubém struhadle. Přisyp mouku, přidej vejce, sůl a muškátový oříšek. Vymíchej těsto, které by mělo být měkoučké a nelepivé. Rozděl si jej na 4 kusy a vyválej si válečky tlusté asi 2 cm. Potom pokrájej na malé špalíčky (asi 1cm) a lehce popraš moukou, aby se ti neslepovaly. Pracuj rychle, jinak ti těsto zřídne.

4) No a je načase krásné a zdravé nočky, které se ti určitě povedly, naházet do vroucí vody :-). Ihned je vařečkou promíchej, aby se ti nepřilepily ke dnu a jakmile se vznesou k hladině, nech je povařit maximálně 1 minutku a poté je vylov cedníkem a sceď.

Dýňovo-nokové zakončení: Na pánev nalij trošku řepkového (slunečnicového) oleje, opeč na kousky pokrájenou šunku a česnek a smíchej s úžasnými dýňovatými noky a nasekanými bylinkami. Porci na talíři posyp parmezánem a dobrota je připravená ke snědení :-).

Kdy si můžeš dovolit zbaštit dýňové noky?

Nejlepší doba pro snědení téhle zdravé dýňové mňamky je dle mého doporučení - oběd. Nejenže si pochutnáš, ale budeš obdarovaná zdravou energií po celé odpoledne.

P.S. Pokud se nechystáš na rande, či obchodní jednání, nemusíš se bát pěkné dávky česneku :-). Je zdravý a v tomhle podzimním sychravém počasí tě ochrání před útoky bacilů.

Brambory zapečené s brokolicí

Rychlé, chutné, snadné. Tak se dají charakterizovat zapečené brambory s brokolicí.

Ingredience na 4 porce

  • 1 kg brambor - uvařených ve slupce

  • 1 hlávka brokolice - krátce povařené v osolené vodě

  • 150 g sýra cihla - nastrouhaného

  • 120 g šunky - nakrájené na kostičky

  • 100 g sýra niva - nastrouhaného

  • 200 ml smetany na vaření

  • 2 špetky soli

  • 2 špetky čerstvě mletého pepře

Postup přípravy

  • Uvařené brambory oloupejte a nakrájejte na centimetrové plátky, do pekáčku vytřeného máslem dejte vrstvu brambor a jemně je osolte a opepřete.

  • Na brambory dejte předvařené růžičky brokolice, posypte kostičkami šunky a dejte vrstvu brambor.

  • V misce prošlehejte smetanu s nastrouhanými sýry a brambory s brokolicí přelijte.

  • Pečte v troubě vyhřáté na 190 °C dozlatova.

TIP:

Místo brokolice můžete brambory zapékat s květákem.

Gratinované brambory

Co může být tedy lepší, než si připravit chutné dobroty, které pochází přímo z Itálie? Zde je nápad, jak mozzarellu v kuchyni využít.

Ingredience na 4 porce

  • 3 ks Galbani mozzarelly - á 125 g

  • 1 kg brambor

  • 50 g strouhanky

  • 100 g dušené šunky

Postup přípravy

  • Brambory uvařte ve slupce a nechte vychladnout. Oloupejte a nakrájejte je na stejnoměrné plátky.

  • Do zapékací misky klaďte střídavě vrstvu brambor, vrstvu nakrájené mozzarelly a nasekané šunky. Zakončete vrstvou brambor.

  • Posypte strouhankou a 30 minut zapékejte v troubě při 180 °C.

Míchaná vejce se žampiony.

Pro 2 osoby.

200g žampionů

4 vejce

3 lžíce polotučného mléka

½ lžičky sekaných zelených bylinek

sůl ,pepř

2 lžíce oleje

Žampiony očistíme,v případě potřeby oloupeme a nakrájíme na tenké plátky.

Vejce rozkvedláme s mlékem,vmícháme bylinky a ochutíme solí a pepřem.

Ve větší pánvi na rozpáleném oleji podusíme nakrájené houby.Potom přidáme vaječnou směs a necháme na chvíli ztuhnout.Vzápět opatrně promícháme a smažíme tak dlouho,dokud vaječná hmota není zcela tuhá.Ihned podáváme.

Toto jídlo vám dodá nejen důležité bílkoviny,které vás zasytí,ale i velice prospěšný vítamín D.Jak vejce tak houby tento vitamín obsahují.

Energetická hodnota jedné porce:280 kcal

Pečené barevné brambory s bylinkami, olivovým olejem a sušenými rajčaty
Dnes pro změnu :-) chuť slunné Itálie. Pečené brambory s bylinkami, olivovým olejem a sušenými rajčaty. Naučila jsem se a učím se denně dávat olivový olej do jídel co nejvíce. Podle Italů i dalších jižních zemí,je to velmi zdravé pro náš organismus.Dobrou chuť...

Co potřebujeme :

6-8 větších,brambor
4 sušená,rajčata
4 cherry rajčátka
olivový,olej
Maggi,bylinky,petrželka
sůl,drcený kmín
(Salsa di peperoncini podle každého) nebo feferonky drcené
steaková italská papriková pasta

Jak postupujeme :
Brambory omyjeme kartáčkem. Pokrájíme na osminky. Paprikovou steakovou pastu smícháme s pokrájenými sušenými rajčaty, bylinkami, olivovým olejem a solí. Rozmixujeme a vetřeme do brambor. (můžeme přidat i trochu ostré salsy, ale není to nutné )..
Pečeme v rozehřáté troubě na program "gril"dozlatova. Podáváme s masem nebo samotné..

Recept na dýňové noky se špenátem

A zase ta dýně! Tentokrát si připravíme domácí dýňové noky, které jsou chuťově dobré samy o sobě, ale v kombinaci se špenátem a nivou nemají chybu.

1) Příprava surovin.

Na těsto si připravíme 500 g polohrubé mouky, 700 g dýně hokkaido, 1/2 lžičky soli, 50 g parmazánu a 2 lžíce olivového oleje.

2) Dýni omyjeme, rozpůlíme, vydlabeme měkký střed se semínky a nakrájíme na kostky.

Budeme potřebovat 700 g čisté váhy již opracované dýně. Dýni vsypeme na plech vyložený pečícím papírem, pokapeme olivovým olejem a dáme péct na 20 minut do trouby vyhřáté na 200 °C. Upečenou dýni necháme vychladnout, poté rozmixujeme.

3) Mezitím vsypeme na pánev mražený listový špenát, necháme pod pokličkou povolit a krátce podusit (stačí 5 minut).

Odklopíme a necháme vypařit přebytečnou vodu.

4) Špenát dochutíme prolisovaným česnekem, osolíme, opepříme a jen krátce prohřejeme.

Odstavíme z ohně a necháme stranou.

5) Přejdeme na přípravu dýňových noků.

Do mísy vsypeme polohrubou mouku, přidáme jemně nastrouhaný parmazán a sůl.

6) Do sypkých surovin přidáme rozmixovanou dýni.

7) Zpracujeme hladké těsto.

Kdyby se těsto až příliš lepilo, přidáme ještě trouchu mouky.

8) Vál si pomoučníme. Z těsta tvoříme válečky, ze kterých odkrajujeme kousky a ty zploštíme vidličkou.

9) Do hrnce nalijeme vodu, osolíme, přivedeme k varu a postupně vsypáváme dýňové noky. Vaříme po cca 15 kouscích.

Noky jsou uvařené, když vyplavou na povrch. Vyjmeme je děrovanou naběračkou a vsypeme do síta

10) Uvařené dýňové noky pokapeme trochou olivového oleje, promícháme, aby se neslepily.

11) Dohotovíme si špenát, který ohřejeme, přidáme rozdrobenou nivu, promícháme a sýr necháme povolit.

12) Ještě teplé dýňové noky přelijeme špenátem a ihned podáváme.

Grilované fazolky

Ingredience na 2 porce

  • 500 g žlutých fazolových lusků

  • 4 lžíce másla

  • 2 špetky mořské soli

  • 3 špetky čerstvě mletého pepře

  • 100 g tvarohu

  • 8 snítek čerstvého tymiánu

Postup přípravy

  • Očištěné fazolky položte na alobal, posypte solí a pepřem. Na fazolky položte kousky másla. Vložte na gril a grilujte přibližně 10 minut.

  • Občas fazolky otočte. Před koncem grilování posypte tymiánem a rozdrobeným tvarohem

Plněné likové balíčky.

2 lilky

3 rajčata

1 cibule

3 stroužky česneku

sůl

100g mozzarelly

čerstvá bazalka

2 lžíce strouhanky

30 g pamramzánu nebo můžete dát eidam

Lilky omyjte,osušte,odkrojte stopky a podélně nakrájíme na půlcentimetrové plátky.

Krajní část zatím necháme stranou.Na malém množství oleje zprudka opečeme jednotlivé plátky z obou stran a necháme zchladnout.Cibuli,rajčata a okraje z liku nakrájáme na malé kostičky.Na stejné pánvi osmahneme cibuli s lilkem,přidáme rajčata,nahrubo nasekaný česnek a osolíme.Společně restujeme 10 minut.

Odstavíme a vmícháme čerstvou bazalku.Plátky lilku položíme přes sebe do kříže,doprostřed dáme 2 lžíce směsi,kousek mozzarelly a zabalíme.Vkládáme do zapékací misky přehnutou částí dolů.Posypeme strouhankou a nastrouhaným parmezánem.Zapékáme 30 minut v troubě předehřáté na 190 °C.Podáváme s ciabatou a jogurtem smíchaným s bazalkou.

Energetická hodnota jedné porce: 290 kcal,bílkoviny 14g,tuky 11g,sachar.36g počet porcí 3.

Nadívané cukety kuřetem a zeleninou

4 malé kulaté cukety

3 kuřecí prsa

olej na smažení

žlutá a červená paprika

3-4 rajčata

1 malá plechovka sterilované kukřice

1 lžička kukřičného škrobu

parmazán na posypání nebo eidam

Cukety omyjeme,odřízneme stopku a pomocí lžíce vydlabeme.Maso nakrájíme na malé kousky,osmahneme ho z prudka na oleji,přidáme na kousky nakrájené papriky,rajčata,sterilovanou kukuřici.Do směsi vmícháme škrob rozmíchaný v trošce vody a vše ochutíme solí a pepřem.Cuketové soudky naplníme připravenou směsí,lehce posypeme sýrem,vložíme do zapékací mísy vymazané olejem a zapékáme asi 20 minut při 200 °c.

Energetická hodnota jedné porce: 490 kcal,bílkoviny 38g,tuky 27g,sachar 25g

Počet porcí.4

Rajčatový koláč s rybičkami

Potřebujeme

  • balíček těsta na pizzu

  • 3 lžíce oleje

  • rajčata a cibule podle potřeby

  • 4 stroužky česneku

  • sůl

  • 100 g sardelek já jsem koupila rybičky v Lidlu

  • 100 g tvrdého sýra

  • pepř

  • oregano

  • čili


Jak na to

Na pánvi zpěníme 2 nakrájené cibule a nasekané stroužky česneku, přidáme 400 g oloupaných a nakrájených rajčat a vše podusíme do zhoustnutí. Směs pak osolíme, opepříme, vmícháme 2 lžíce nasekaného oregana a čili podle chuti.

Těsto na pizzu připravíme podle návodu, rozválíme a položíme na plech vyložený pečícím papírem.

Těsto potřeme rajčatovou směsí, rozložíme na ni na kolečka nakrájená rajčata, rybičky, kolečka cibule, posypeme nastrouhaným sýrem a v předehřáté troubě upečeme.

Buffalo květák - inspirace americkou klasikou

Pokud máte chuť na tuhle dobrotu, ale v bezmasé variantě, můžete vyzkoušet Buffalo květák. Nejrůznější varianty receptů najdete na četných amerických foodblozích. Vyzkoušela jsem jich povícero a žádný nedával úplně uspokojivý výsledek, takže jsem si ho upravila podle vlastních parametrů tak, aby i vzhledově co nejvíc připomínal kuřecí "předlohu" a zároveň dobře chutnal. Neosvědčilo se mi pouhé přenesení receptu z křidýlek - květák se chová přece jen jinak. Můžete vyzkoušet můj výsledný recept, nebo hledat sami další vylepšení:)

Plná a skvělá chuť při nula tuku. Zhruba tak by se dal popsat květák Buffalo. Tato křupavá a pikantní pochoutka je v mnohých ohledech lepší a zdravější alternativou ke klasickým křidýlkům Buffalo. Opravdu, vyzkoušejte to.

Co budete potřebovat

  • 1 velký květák

  • ½ šálku mouky polohrubé mouky

  • ½ šálku mléka

  • 1 čajová lžička česnekového prášku já jsem dala čerstvý

  • ½ lžičky soli

  • ½ lžičky papriky

  • ¼ lžičky mletého kmínu

  • ¼ lžičky mletého černého pepře

  • 2 lžíce rozpuštěného másla

  • 2/3 šálku omáčky z kajenského pepře já jsem použila tabasko a chili papričky

  • dresink dle vlastního výběru

Jak na to

Květák omyjte a osušte. Odkrojte zdřevnatělou část košťálu. Potom květák postupně rozkrajujte tak, že vždy nakrojíte košťálovou část a jakmile se dostanete k růžičkám, odložte nůž a pouze je rozlomte. Pokud byste růžičky překrajovali, drolily by se a navíc by "vypadaly moc jako květák a málo jako kuře":) Výsledné kusy by měly velikostně odpovídat kuřecím křídlům.

Ve velké míse smíchejte mouku, sůl, všechno sušené koření a mléko. Rozmíchejte do hladkého těstíčka. Mělo by mít hustotu asi jako na lívance, takže podle potřeby můžete přidat mouku nebo mléko.

Květák nasypte do mísy a rukama pečlivě promíchejte tak, aby se všechny kusy co nejrovnoměrněji pokryly těstíčkem.

Skládejte na plech pokrytý pečicím papírem a potřený olejem. Pečte při 180 ⁰C 25 - 35 minut, až květák začne zlátnout.


Zatím rozpusťte máslo a promíchejte ho ve velké míse s takovým množstvím chilli omáčky, kolik vyhovuje vaší chuti. Nešetřete, květák pálivost rozptýlí. Pokud nepoužíváte originální omáčku, přidejte i ocet.

Předpečený květák nasypte do mísy s omáčkou, dobře promíchejte, přesypte zpět na plech s pečicím papírem a dejte ještě na 5 minut do trouby zapéci.Přeji vám dobrou chuť....

Květákový salát k masu.

Základem je blanšírovaný květák,brambory a zálivka.K tomu si můžete vybrat libovolně tepelně upravenou zeleninu.Já ráda sahám po něčem zeleném,protože takto dohromady na talíři vypadá lépe.

Uvařené suroviny smíchejte a zalijte zálivkou z medu,oleje a hořčice.Nejlepší je dijonská dodá zálivce říz.Poměr je zhruba lžička medu,lžíce oleje,lžička hořčice ,ale nejlépe jej vychytáte sami při míchání.

Pokud jde o zeleninu,brokolici nebo fazolky se dělají stejně,jako blanšírovaný květák.Brokolici vaříme 3 minuty,fazolky 5 minut.

Základní blanšírovaný květák.

Takto připravený květák je skvělý sám o sobě,občas půlku sním ,než ho donesu na stůl.

Přiveďte k varu hodně osolenou vodu s kouskem másla.Dávám zhruba oříšek másla na půl hlavičky květáku.

Květák hoďte do vroucí vody (musí bublat) a povařte 3 minuty.Okamžitě slijte a přelijte spoustou studené vody,aby zchladl na pokojovou teplotu .V opačném případě by se vám ještě vlastním teplem vařil do,jak říkala moje babička blemcava.

Můžete si ho připravit jen tak,nebo s ním povařit kolečka mrkve jsou super tak akorát na skus,žádná školní jídelna.

Kari květák.

Hodí se jako samostatná příloha,teplý i studený,nebo ho míchám s další zeleninou.

Je trapně jednoduchý:růžičky květáku v míse osolte a zasypte směsí kari koření.Zakápněte olejem a promíchejte.Výsledek musí být jasně žlutý,pokud ne přidejte kari.

Pečte 40 minut na 180 °C když přidáte k směsi červenou cibuli,bude ještě o něco lepší.

Kečup bez éček podomácku vyrobený

Ingredience (na jednu menší sklenici):

  • 1 cibule
  • 1 šalotka
  • 1 stroužek česneku
  • 3 velká rajčata
  • ½ červené papriky
  • ½ lžičky sušené bazalky
  • ½ lžičky sušeného oregana
  • ½ lžičky sušené šalvěje
  • ½ lžičky sušené saturejky

Postup:

  1. Cibuli i šalotku nakrájejte nadrobno.
  2. Česnek prolisujte.
  3. Papriku nakrájejte na menší kostky, rajčata na půlměsíčky.
  4. Na nepřilnavé pánvi orestujte dozlatova cibuli, šalotku a česnek.
  5. Přihoďte pokrájenou papriku a po chvilce i rajčata.
  6. Vše podlijte trochou vody a pod pokličkou duste 10 minut.
  7. V závěru přisypte bylinky, společně vše rozmixujte do hladka a propasírujte přes jemné síto.
  8. Ještě teplým kečupem naplňte čistou, vyvařenou sklenici a vyvařeným, suchým víčkem ji pořádně utěsněte.

TIP: Takto připravený kečup vám v lednici vydrží cca 3 dny. Pro jeho dlouhodobější uchování ho dejte sterilovat na 20 minut při 80 °C.

Dnes jsem dělala plněné papriky v troubě.

500g mletého masa

6 paprik dlouhé červené kapie ,ale mohou být i zelené papriky

4 jarní cibulky

hrst petrželky

hrst pažitky

1 vejce

2 lžíce uvařené rýže

sůl a pepř

Mleté maso jsem smíchala s bylinkami a vajíčkem přidala jsem rýži , sůl a pepř.Naplnila jsem papriky koupila jsem červené kapie dlouhé .Naplněné papriky nakrájejte na kolečka a dejte je na plech vyložený pečícím papírem ,který jsem potřela olejem a pečte v předehřáté troubě na 180 st tak 30 minut.Jako přílohu jsem udělala nové brambory upečené v troubě na pečícím papíru,nakrájejte brambory na kolečka dejte na plech s pečícím papírem pokapejte trochu olivovým olejem a dejte péct do trouby ...Mňam  

Grilované plněné papriky

Následující plněné papriky opět nejraději griluju zprudka a krátce, jen než se sýr rozpustí. Je to můj oblíbený kousek

Neváhejte touto lahůdkou obšťastňovat své blízké i po zbytek roku, mimo grilovací sezónu a v nevlídnějším počasí. Gril vyměňte za troubu rozpálenou na 200 stupňů, všechno ostatní zůstává stejné.

Pro 4-6 osob budete potřebovat:

  • 6 zelených nebo červených podlouhlých paprik (nikoli širokých baculatých kapií)

  • 200 g mozzarelly

  • 100 g pravé řecké fety

  • 5 snítek máty

Papriky zvenku dobře opláchněte a pak je i se stopkou podélně rozkrojte na poloviny. Malým nožíkem opatrně vyřízněte jádřinec se semínky, ale tak, aby stopka stále zůstala na místě a nepřišli jste o ni. Vzniknou vám tak praktické paprikové lodičky.

Mozzarellu slijte z nálevu a nakrájejte na kostičky velikosti lískového oříšku. Fetu rozdrobte, mátu oberte ze stonků a nasekejte nahrubo. Sýry a mátu promíchejte, zlehka dosolte, pokud je to nutné, a touto směsí naplňte papriky.

Položte na rozpálený gril, pochopitelně slupkou dolů a sýrovou náplní nahoru. Grilujte, jen co se sýry roztečou a povolí, zhruba 5 minut. Nelekněte se, že mozzarella pustí vlivem tepla spoustu mléčné tekutiny, má to tak být. Než se tak stane, zespodu se papriky opečou tak akorát, aby už měly pár sežehlých puchýřků z horka.

Sejměte papriky z grilu a nechte je 5 minut stát a odpočívat. Většina uvolněné tekutiny se opět vsákne do sýra (pokud by snad něco přesto zbylo, klidně vodu slijte). Poté můžete směle podávat.

Placky z brokolice se sýrem feta

Jednoduchý zeleninový oběd.

Ingredience na 4 porce

  • 1 ks větší brokolice

  • 1.2 l vody

  • 1 ks vejce

  • 2 stroužky česneku - prolisovaného

  • 0.5 hrnku petrželky - nasekané

  • 0.5 hrnku strouhanky

  • 100 g rozdrobeného sýra feta

  • 3 lžíce citronové šťávy

  • 3 špetky soli

  • 2 špetky mletého pepře

  • 200 ml řeckého jogurtu

  • Na smažení

  • 100 ml oleje

Postup přípravy

  • Brokolici rozdělte na růžičky a nasypte ji do vařící osolené vody s citronovou šťávou.

  • Brokolici blanšírujte 5 minut. Pak brokolici sceďte, přelijte studenou vodou, nechte okapat a nasypte ji do misky.

  • K brokolici přidejte ostatní suroviny a vše důkladně promíchejte.

  • Podle chuti přisolte a opepřete.

  • V pánvi rozehřejte olej, lžíci vkládejte na olej brokolicovou směs, vytvořte placku a smažte z obou stran dozlatova.

  • Podávejte se lžíci jogurtu.

TIP:

Pokud nemáte rádi sýr feta, použijte jiný sýr.

Omeleta s brokolicí

Ingredience na 2 porce

  • 3 ks vajec

  • 3 lžíce 33% smetany

  • 1/2 hlávky brokolice - asi 6 malých růžiček uvařených v osolené vodě

  • 1 hrst koktejlových rajčat

  • 2 lžíce másla

  • 1 špetka bazalky

  • 1 špetka oregána

  • 1 špetka soli

  • 1 špetka pepře

Postup přípravy

  • Vejce rozšlehejte se smetanou, solí a pepřem. Na pánvi rozehřejte máslo, vlijte vejce, rozložte růžičky brokolice a překrojená rajčata.

  • Posypte kořením, přikryjte a na slabém ohni upečte omeletu.

Zapečený lilek s olomouckými tvarůžky.

Ingredience

1 lilek (cca 400g)

500 g rajčat

1 stroužek česneku

1 lžíce přepuštěného máslo

1 jarní cibulka

125 g olomouckých tvarůžků

1 vajíčko

2 vaječné bílky

hrst čerstvých bazalkových listů (nebo lžička sušené bazalky)

Postup

Množství:6 porcí

  1. Lilek si rozpůlíme, vydlabeme (dužinu dáme stranou, později ji použijeme) a vydlabanou část osolíme.

  2. Vydlabané půlky si dáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 190°C cca 10 minut.

  3. Mezitím si nastrouháme vydlabanou část lilku a dáme do mísy, k lilku přidáme na kostičky nakrájená rajčata. Česnek prolisujeme a přidáme ke směsi.

  4. Na pánvi si na středím plameni rozehřejeme přepuštěné máslo a přidáme na kolečka nakrájenou cibulku. Osmahneme.

  5. Po cca 1 minutě přidáme lilky s rajčaty a česnekem. Restujeme cca 5 minut.

  6. Do pánve přidáme na kostičky nakrájené tvarůžky a přimicháme vajíčko a vaječné bílky. Hned odstavíme.

  7. Lilky vyndáme z trouby a plníme a naplníme směsí z pánve.

  8. Opět je vrátíme do trouby a pečeme dalších cca 25 - 30 minut.

  9. Upečené lilky posypeme bazalkou a podáváme.

VAJÍČKOVÉ MUFFINY SE ZELENINOU

Suroviny:
vejce
zelenina (mrkev, rajče,...)
olivový olej

Zeleninu dle Vašeho výběru - já zde mám mrkev a cherry rajčátka - si nakrájíme na kostičky. Formu na muffiny (asi na 2 kusy) si vymažeme olivovým olejem a dáme do ní zeleninu. Zalijeme rozkvedlaným vajíčkem a dáme do trouby zapéct asi na 10- 15 minut na 180 stupňů. Po vytažení můžeme posypat sýrem.

VAJÍČKA SE ZELENINOU NA OREGÁNU A KARI

Suroviny:
2 vejce
1 rajče
1 salátová okurka
máslo
sůl
kari koření
oregáno

Zeleninu si nakrájíme na kostičky a osmahneme ji na pánvi na másle. V hrnku si rozkvedláme vejce, osolíme a nalijeme na pánev k zelenině. Chvíli necháme smažit a poté začneme promíchávat. Vše osolíme a okořeníme.

MOZZARELLA SE ZELENINOU

Zelenina: 1 porce
25 g okurka
25 g ledový salát
1/3 mozzarelly
1 ks bílá paprika
1/4 konzervy bílých fazolkek v rajčatové omáčce
50 g fazolových lusků mražených

Omáčka:
100 ml omáčky z konzervy od fazolí
50 ml vody
dle potřeby kuskus na zahuštění
1 stroužek česneku
sůl, pepř, majoránka, oregano + koření dle chuti

Na pánev si dáme 1-2 lžíce oleje a osmahneme česnek. Poté si na pánev dáme fazolové lusky, nakrájíme si papriku na pásky a přidáme k luskům, necháme změknout. K paprice a luskům přidáme bílé fazole i se šťávou z konzervy a 50 ml vody, povaříme. Poté okořeníme, jestli je omáčka moc tekutá přidáme 1 lžíci kuskusu na zahuštění a chvíli vaříme dokud kuskus nezměkne. Na talíř si dáme okurku a salát (dejte si klidně větší množství zeleniny a různé druhy, čím více barev, tím lépe) a nakrájíme mozzarellu na plátky nebo ji můžeme přidat i do omáčky.

Skvělé bramborové placky

  • 300 g brambor

  • 1 vanička polotučného tvarohu (250 g)

  • 3 - 4 stroužky česneku

  • 2 vejce

  • 1 hrstka petrželové nati

  • špetka muškátového květu

  • špetka rozmarýnu

  • špetka majoránky

  • sůl a pepř

Pojď se pustit do vaření:

1) Brambory pečlivě omyj a uvař ve slupce.

2) Po vychladnutí brambory oloupej a nastrouhej najemno či nahrubo, to je na Tobě.

3) Do misky vyklop tvaroh, přidej celá vejce, petrželku, muškátový květ, rozmarýn, majoránku, sůl, pepř a prolisuj česnek. Vše rozšlehej.

4) Poté smíchej s bramborami a pořádně promíchej.

5) Polévkovou lžící můžeš nabírat bramborové těsto a tvořit bramborové placičky, které rozmísti na plech s pečícím papírem.

6) V troubě na 180 stupňů peč bramborové placky asi 10 minut z jedné strany a po otočení asi 10 minut z druhé strany. Vůně česneku a koření ti zaplní celou kuchyň :-).

  1. Doporučuji podávat se zeleninkou a nebo s kouskem masíčka.Já je miluji se zeleninovým salátem ,manžel potřebuje ještě masíčko,i když mu říkám ,že bílkovin je tam více než dost.....

Co tě určitě nadchne s receptem na zapečený květák?

Zapečeš si přibližně 3 - 4 porce květáku, utratíš asi 75 korun a práce ti zabere asi 40 minut.

Kalorické hodnoty jedné porce zapečeného květáku:

  • Kalorie: 280 kcal

  • Bílkoviny: 13 g

  • Sacharidy: 11 g

  • Tuky: 20 g

  • Vláknina: 4,5 g

Co všechno na zapékání květáku budeš potřebovat?

  • 1 hlavu květáku

  • 4 střední rajčata

  • 2 papriky

  • 100 g sýra (může být nakrájený hermelín či čedar, nastrouhaný eidam...)

  • 1 vejce

  • 1 zakysanou smetanu

  • 100 ml mléka

  • trochu oleje (řepkový, slunečnicový)

  • 2 polévkové lžíce slunečnicových (nebo jiných) semínek

  • 1 polévkovou lžíci nasekané bazalky

  • sůl, pepř

A jestli už všechny suroviny na zdravě zapečený květák máš, pojď do toho!

1) Nejprve vlož květák do vroucí osolené vody a přibližně 8 minut povař - květák se ti nesmí

uvařit do měkka, neboť se bude ještě zvesela zapékat v troubě.

2) Mezi tím co si vaříš květák, tak si na plátky nakrájej rajčátka a papriky. Pokrájej či nastrouhej sýr. V misce si rozkvedlej vejce s mlékem a zakysanou. Trošičku osol.

3) Předvařený květák slij a nakrájej na kousky. Pekáček si vymaž olejem a můžeš do něho vyklopit květák, který promíchej s paprikami a rajčaty. Ke květáku přisyp semínka, osol a opepři.

4) Květákovou "směsku" zasuň do trouby na 10 minut. Poté vytáhni, prolij smetanou rozmíchanou s vejcem a mlékem, posyp nastrouhaným sýrem a bazalkou. A šup ještě s květákem na 10 - 15 minutek do trouby. Až se ti provoní kuchyň, v pekáčku uvidíš krásně opečené špičky květáku a růžovou kůrčičku ze sýra, máš hotovo :-).

A ptáš se, kdy si můžeš tuto lahůdku - zdravě zapečený květáček dopřát?

My se určitě budeme touhle zdravě květákovou mňamkou nedočkavě ládovat s vařenými brambůrky, tudíž nás čeká už k obědu. A jestli nám alespoň trochu květáčku zbude, tak večer už jenom samotný třeba se zeleninovým salátem. To samé doporučuji i tobě.

Zdravé výhody květáku:

  1. Květák obsahuje velmi malé množství sacharidů, bílkovin a skoro žádný tuk.

  2. Květák usměrňuje trávící procesy. Lze použít při léčbě zácpy, průjmu i při zánětu tlustého střeva. Květák se doporučuje lidem s gastritidou, dyspepsií a vředy.

  3. Po akutním zánětu žaludku a tenkého střeva je květák spolu s mrkví a chřestem ideálním lékem. Květák také pročišťuje a urychluje vylučování přebytečné vody z tkání.

  4. Nejzdravější úprava květáku je ohřívání v páře.

  5. https://www.dancahajkova.com  

Co je potřeba na přípravu jedné porce téhle vaječné omelety se zeleninou?

  • 3 vajíčka

  • 100 g jakékoli čerstvé zeleniny - rajčátka, papriku, cuketu, lilek, řapíkatý celer, ředkvičky... (pokud nemáš, bohatě ti postačí i mražená)

  • 1 malinký stroužek česneku

  • 1 malinká cibule

  • trochu másla (může být i přepuštěné Ghí)

Koření na vaječnou omeletu se zeleninou:

  • malá špetička bazalky

  • malá špetička tymiánu

  • sůl a pepř

A můžeme jít tvořit tuhle skvělou omeletovou dobrůtku se zeleninkou!

1) Ve skleničce si rozkvedlej vidličkou vajíčka. Pokud máš čerstvou zeleninu, tak si jí pokrájej na malé kostičky. Na pánvičce rozehřej máslo či Ghí a přidej do něj všechnu zeleninu, kterou ti lednice, nebo mrazák nabídly :-).

Můžeš i smíchat čerstvou s mraženou. Já například zbožňuju mraženou kukuřici a dokážu si jí vecpat do jakéhokoli jídla. Tedy skoro do každého :-).

A také zdravý řapíkatý celer, který jsem se naučila mít v lednici stále, dodá vaječné omeletce úžasnou chuť.

2) Zeleninu opeč a vlij na ní opatrně vajíčka. Osol a opepři, posypej trošičkou bazalky a tymiánu a dodělávej na mírném ohni. Omeletu nemusíš obracet, krásně se během chvíle propeče.

3) Vaječnou omeletu se zeleninou můžeš podávat buď samotnou, nebo s krajíčkem nejlépe celozrnného, nebo kváskového chleba.

https://www.dancahajkova.com 

Cizrna s lilkem a sušenými rajčaty .

Pro cca 2 porce budete potřebovat tyto zdravé dobrůtky:

  • Přibližně 150 g cizrny v suchém stavu

  • 1 malý lilek nebo třeba půlku velkého (záleží, kolik ho chceš mít :-)), dá se i nahradit třeba cuketou

  • Sušená rajčata a olej z nich

  • 1 svazek jarní cibulky

  • 1 stroužek česneku

  • Sůl a koření dle chuti (mám ráda i pikantnější verzi, tak používám směs Čarodějka (kupuji u nás ve zdravé výživě)

A jdeme se vrhnout do zdravého vaření.

1) Cizrnu přes noc namoč. Druhý den slij vodu, propláchni a uvař v osolněné vodě do měkka (cca 15 minut).

2) Česnek oloupej a nakrájej najemno. Cibulku, lilek a sušená rajčata nakrájej na malé kousky.

3) Na pánvičce rozehřejte olej, ve kterém jsou nakládané rajčata , rajčata, česnek a cibulku na něm asi 10 minut pozvolna restuj. Můžeš přidat sůl a na závěr i bylinky nebo koření.

4) Jak se cizrna uvaří, tak ji sceď a smíchej s orestovanou směsí.

Přeji dobrou a určitě zdravou chuť.

Zahřívací šťouchané brambory s pohankou recept.

Jestli trpíš stejně tak, jako já na věčně studené nožky a choulíš se celou zimu v huňatých svetrech, tak určitě vyzkoušej tento recept na zahřívací šťouchané brambory s pohankou.

Dej si pohanku aspoň dvakrát do týdne a hnedka Ti bude lépe, má totiž výborné zahřívací vlastnosti. Výborná je i pohanková kaše. Celý recept je velmi jednoduchý, takové mám nejraději :-).

Na pohankový recept pro dvě osoby budeš potřebovat sehnat:

  • 500 g brambor

  • 100 g pohanky v suchém stavu

  • 3 velké cibule

  • 3 stroužky česneku

  • Olej na smažení nebo přepuštěné máslo ghí

  • Sůl, pepř, koření dle chuti (já dala koření na bylinkové máslo)

A jde se kuchtit, pohankový recept NEpočká :-).

Brambory uvař ve slupce.

Mezitím v dalším hrnci přiveď k varu čistou vodu cca 1l. Hned, jak se voda začne vařit, tak ji sundej z ohně, nasyp do ní pohanku. Přiklop kastrůlek pokličkou, zabal do utěrky a dej na cca 30 minut odpočívat do peřin. Pořádně ji tam zabal, ať je jí teploučko a krásně nám nabobtná.

Cibuli i česnek oloupej a nakrájej najemno a počkej si na brambory a pohanku. Až budou brambory měkké, tak je sceď, nech chvilku vychladnout a oloupej je. Pak je nakrájej na malé kousky nebo je můžeš lehce rozšťouchat šťouchadlem (ale zase ne moc, ať z nich není úplná kaše).

Pohanku, až bude měkká, také sceď (pokud je potřeba).

V hluboké pánvi si pak rozehřej olej nebo ghí, přidej cibulku a česnek a restuj dorůžova nebo i víc. Záleží, jak to máš rád/a :-).

Přidej brambory i pohanku a na mírném plamenu obojí promíchávej a restuj. Přidej sůl, pepř a koření dle chuti.

Ólalá a po pár minutách je hotovo :-).

Baštit můžeš jen tak samotné třeba se sterilovanou řepou či okurkou nebo jako přílohu k masíčku.

https://www.dancahajkova.com 

Čočkové karbanátky.

200 g syrové červené čočky

2 syrové brambory

1 cibule

1 vejce

3-4 stroužky česneku

sůl,pepř

trochu sušené majoránky

strouhanka dle potřeby

řepkový olej na potření

Čočku propláchneme studenou vodou a dáme vařit asi na 10-15 minut.Scedíme ji,

přendáme do mísy a přidáme jemně nastrouhané brambory,drobně pokrájenou cibuli,

vejce,prolisovaný česnek,sůl,pepř,majoránku a strouhanku dle potřeby.

Vše promícháme a tvoříme malé placky,které vyrovnáme na plech vyložený

pečícím papírem.Karbanátky potřeme olejem,vložíme do trouby a pečeme

při teplotě 200 stupňů asi 30 minut.Během pečení je obrátíme a opět potřeme olejem.Hotové je podáváme se salátem.

Energetická hodnota 1 porce.

330 kcal,B-18g,T-8g,Sach-49g

Pečená dýně hokkaido s bramborami na bylinkách.

Suroviny

1 střední dýně hokkaido

6 barambor

4 stroužky česneku

olivový olej

sůl,pepř

rozmarýn

tymián nebo provensálské koření

Omytou neloupanou dýni přepůlíme a lžící vydlabeme vnitřek se semínky. Dužninu poté nakrájíme na měsíčky. Brambory (ve slupce nebo oloupané) nakrájíme na tenké klínky. Obojí přendáme do hluboké mísy a zalijeme marinádou z olivového oleje, prolisovaného česneku, soli, pepře a bylinek.

  1. Důkladně promícháme, přendáme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme při 200 °C doměkka (záleží na troubě, cca 30 min).

  •  Italské kanapky.

Kanapky podávejte jen tak na chuť, nebo jako předkrm, jsou chuťově vyvážené a velmi chutné.

Sdílej

Ingredience na 3 porce

  • 4 ks velkých rajčat

  • 150 g mozzarelly

  • 12 lístků čerstvé bazalky - nebo podle potřeby

  • Na zálivku

  • 60 ml olivového oleje

  • 1 lžíce citrónové šťávy

  • 1 stroužek česneku - prolisovaného

  • 0,5 lžičky suché hořčice

  • 4 špetky soli

  • 4 špetky mletého bílého pepře

Postup přípravy

  • Rajčata nakrájejte je na plátky. Mozzarellu nakrájejte na stejně velké plátky.

  • Na servírovací mísu uložte vždy na sebe = plátek rajčete, plátek sýra, lístek bazalky, rajče, sýr bazalku a nakonec rajče, na které položte lístek bazalky.

  • Olej, citronovou šťávu, prolisovaný česnek, hořčici, podle chuti sůl a pepř prošlehejte v misce metličkou.

  • Zálivkou pokapejte kanapky. Hned podávejte.

Hlíva pomůže s imunitou i chutěmi

Existuje potravina, která dokáže posílit imunitu. Víte, která to je? Hlíva ústřičná. Nejen, že výborně chutná, ale má i mnoho léčivých účinků. Tato výtečná houba obsahuje betaglukany, které stimulují imunitní systém, podporují metabolismus tuků a tím snižují cholesterol. Hlíva obsahuje také zajímavé množství bílkovin, až 25% a také 20% vlákniny. V obchodech je běžně k dostání, ale zatím nepatří k potravinám, které běžně používáme. Je to škoda, její zdravotní benefity jsou totiž mimořádné.

A tak, jestli obtížně zvládáte své chutě, cholesterol se blíží k rizikovým hodnotám a nebo chcete mít svou váhu pod kontrolou, určitě zařaďte hlívu do svého jídelníčku.

Guláš z hlívy ústřičnéSuroviny na 2 porce

  • Hlíva ústřičná, mytá - 500 g

  • Cibule - 1 kus

  • Paprika, červená - 50 g

  • Stroužek česneku - 2kus

  • Brambory - 100 g

  • Balsamikový ocet - 1 lžička

  • Olivový olej - 1  lžíce

  • Paprika sladká, mletá

  • Majoránka, sušená

  • Sůl

  • Pepř, černý - trochu

  • Celozrnný pšeničný a žitný chléb jako příloha

Příprava

Houby opláchneme a nakrájíme. Nakrájíme i cibuli, papriku a brambory. Česnek rozmačkáme a nakrájíme na drobno. Do hrnce dáme rozehřát olej, na něj dáme cibuli a hlívu, osolíme a necháme restovat asi 5 minut. Potom zaprášíme sladkou mletou paprikou, přidáme brambory a nakrájenou papriku, přilijeme vodu a necháme vařit, až se brambory rozvaří a guláš zahustí. Ještě okořeníme pepřem, majoránkou a česnekem. Chuť doladíme lžičkou kvalitního balzamikového octa. Hotový guláš podáváme s celozrnným chlebem.

Nutriční hodnoty (na porci): 269 kcal, 9 g tuky, 14 g bílkoviny, 34 g sacharidy, 20 g vláknina

Vlastnosti receptu: Je to bezmasé jídlo vhodné i pro vegetariány. S chutí a bez obav si ho mohou dát i diabetici a je samozřejmě vhodný ipři redukční dietě. Velice zajímavý je vysoký obsah vlákniny, celých 20 g na porci. Toto jídlo určitě zkuste, je zdravé a věřím, že vám bude chutnat.

Brokolicové karbanátky.

Brokolice nepatří zrovna mezi nejoblíbenější zeleninu, prospěšná je však stejně jako ostatní druhy. Pokud ji nepozřete samotnou, zkuste ji zakomponovat do těchto lahodných karbanátků.

Ingredience (2-3 porce):

1 brokolice
200 g nízkotučného tvarohu
2 mrkve
Kousek celeru
70 g eidamu na strouhání
2 vejce
Cibulka
2-3 stroužky česneku
2 lžičky hořčice
Hrst kukuřičné mouky
Sůl, majoránka, mletá paprika
Olej

Brokolici uvaříme do měkka. Mezitím najemno nastrouháme mrkev, celer i sýr. K nastrouhaným potravinám přidáme tvaroh, utřený česnek, nakrájenou cibulku, hořčici a koření. Nyní rozmačkáme uvařenou brokolici a společně s vejci ji přidáme k ostatním ingrediencím. Vše důkladně promícháme a podle potřeby zahustíme moukou. Nepřilnavou pánev potřeme malým množstvím oleje a po rozehřátí na ni vkládáme drobné bochánky. Smažíme asi 5 minut z každé strany.Přeji vám dobrou chuť.

Dnes jsme měli k obědu zapečenou brokolici mňamka doporučuji....

Budete potřebovat:
2 ks brokolice
30 dkg šunky
máslo na vymazání pekáčku
30 dkg Eidamu 30%
2 vejce
Brokolici povaříme na páře ,aby byla na skus.Pekáček vymažeme máslem na dno poklademe šunku,na šunku poklademe brokolici a opět šunku.Sýr nastrouháme na hrubém struhadle přidáme 2 vejce a promícháme.Směs sýra s vejci hezky rozprostřeme na šunku.Dáme do předehřáté trouby na 150 stupňů na 20-25 minut zapéct.Jako přílohu doporučuji brambory s pažitkou.Přeji vám dobrou chuť.

Nejlepší způsob jak připravit květák bez smažení

Suroviny

1 ks menší květák

2/3 šálku strouhanka

1/2 lžičky česnekový prášek (nebo čerstvý prolisovaný česnek)

1 lžička mletá paprika

2 ks vajíčko

1/2 šálku nastrouhaný sýr

podle chuti sůl a pepř

podle potřeby rostlinný olej

Postup přípravy

1. Květák umyjeme, rozdělíme na menší růžičky, které uvaříme v osolené vodě po dobu 4-5 minut. Uvařené růžičky scedíme a ihned opláchneme pod tekoucí studenou vodou.

2. Ve větší misce smícháme najemno nastrouhaný sýr, strouhanku, sůl, pepř, česnek, mletou papriku a v druhé misce pořádně rozšleháme vajíčka.

3. Připravíme si plech, který vyložíme papírem na pečení, jemně ho potřeme rostlinný olejem.

4. Růžičky květáku nejdříve obalíme ve vajíčku a poté v směsi sýra a strouhanky. Poklademe na papír a dáme péct do předem vyhřáté trouby. Pečeme při teplotě 200 stupňů cca 15-20 minut.

Je vynikající.......

Zeleninové placičky s chia semínky.

Suroviny.

cca 150 g cukety (řádově asi polovina jednoho středně velkého kusu)

cca 100 g mrkve (řádově asi 2 menší mrkve)

2 jarní cibulky

1 vejce

15 g chia semínek

30g ovesných vloček

sůl a pepř dle chuti

Postup přípravy receptu

  1. Mrkev a cuketu nastrouhejte (loupat ji nemusíte), poté vmíchejte nasekanou cibulku, jedno celé vejce, chia semínka a ovesné vločky.

  2. Vločky můžete předem namlít a nahradit tak mouku, aby těsto nebylo příliš řídké, ale ani tak se konzistence nebojte. Řidší sice je, ale chia semínka díky své úžasné absorpční vlastnosti všechnu tekutinu vypijí. Osolte a opepřete, můžete přidat i česnek.

  3. Rychlou ruční prací utvořte placky, které položte na plech s pečícím papírem, a pečte cca 20 minut na 180°C, dokud nebudou shora pěkně zlatavé. Jsou poměrně křehké a šťavnaté, ale zároveň po lehkém vychladnutí drží docela pěkně pohromadě.

  4. Doporučuji udělat si k plackám nějaký dip, třeba z bílého jogurtu a bylinek, jako jsem to udělala já.

  5. https://www.dancahajkova.com 

Kuskusový salát s pečenou zeleninou a sýrem feta

POČET PORCÍ: 4

Kuskus je vlastně těstovina - hrubá krupice ze semoliny (tvrdé pšenice). Jeho příprava je směšně jednoduchá a skvěle funguje jako základ pro další suroviny. Tento salát bude skvělý třeba na letní grilovací párty!
Článek
kuskus 250 g
drůbeží nebo zeleninový vývar nebo voda 350 ml
olivový olej 2 lžíce
čerstvý tymián 3 snítky
mletá kurkuma 1/2 lžičky
špetka soli
čerstvá bazalka 1 malá hrst
sušená rajčata 4 ks
sýr feta 200 g

Pečená zelenina:
červená paprika 1 ks
žlutá paprika 1 ks
cuketa 1 ks
cherry rajčátka 300 g
menší červená cibule 3 ks
konfitovaný česnek (viz. níže) 4 stroužky
Konfitovaný česnek:
česnek 1 palice
extra panenský olivový ole
Kuskus: Kuskus nasypte do pekáčku nebo větší mísy a přidejte otrhané lístky tymiánu. Do vařícího vývaru přidejte mletou kurkumu a olivový olej. Připraveným vývarem zalijte kuskus a promíchejte, aby se tekutina dostala do každého rohu.
Nechte dvě minuty odstát a poté kuskus vidličkou promíchávejte, dokud nevychladne, aby se neslepil a nevytvořil hrudky. Po několika minutách budete mít krásně sypký kuskus.
Konfitovaný česnek: Hlavičky česneku částečně oloupejte, ale poslední slupku na stroužku nechte. Česnek přendejte do rendlíku s olivovým olejem a zahřejte na 70 °C. Při této teplotě konfitujte 2 hodiny. Olej se rozhodně nesmí více zahřívat.
Hotový česnek můžete uskladnit zalitý olejem v zavařovací sklenici a přidávat jej do základů polévek či omáček.
Salát: Omytou a nakrájenou zeleninu osolte, opepřete a promíchejte s několika lžícemi olivového oleje. Přídejte konfitovaný česnek a pečte v zapékací formě 15 minut na 200 °C, na závěr můžete na pár minut zagrilovat.
Jakmile je zelenina dostatečně opečená, přidejte kuskus, překrájená sušená rajčata, čerstvou bazalku a nadrobený feta sýr. V případě potřeby lehce dosolte.

Salát můžete podávat například s čerstvou rybou, jako je treska či pražma, nebo s mořskými plody. Pokud k zelenině do pekáčku přidáte ještě slitou plechovku cizrny, obstojí tento salát i jako samostatné jídlo. Je skvělý i zastudena, takže zbytek si můžete vzít druhý den do práce do krabičky.

Gratinovaná zelenina.

Ingredience na 4 porce

  • 3 špetky soli

  • 3 špetky mletého pepře

  • 2 lžíce oleje na vymazání

  • 2 ks lilků

  • 2 ks menší cukety

  • 4 ks rajčat

  • 4 lžíce strouhaného parmazánu

  • Na omáčku

  • 1 plechovka konzervovaných rajčat - 400 g

  • 1 ks cibule - velmi jemně nasekané

  • 2 stroužky česneku - prolisovaného

  • 0,5 lžičky mleté sladké papriky

  • 2 špetky sušeného tymiánu já jsem použila čerstvý

  • 2 špetky sušeného oregana

Postup přípravy

  • Zeleninu nakrájejte na plátky a uložte je střídavě do vymazané zapékací misky. Zeleninu podle chuti osolte a opepřete.

  • Pro přípravu omáčky: Do rendlíku dejte konzervovaná rajčata a ostatní suroviny k přípravě omáčky. Vařte za občasného míchání 10 minut.

  • Připravenou směsí přelijte zeleninu v zapékací misce.

  • Zapékejte v troubě předehřáté na 180 °C přibližně 25-30 minut.

  • Před podáváním posypte zeleninu nastrouhaným parmazánem.

Celerové hranolky z trouby, všem vám je doporučuji jsou úžasný hodí se do diety

1-2 velké celery (cca 1kg)
3-4 lžíce oleje
1 lžička mleté papriky
1 lžička kari koření
1 lžička sušeného česneku
Postup přípravy receptu

Celer oloupeme, odřízneme vršek i spodek, abychom měli rovné strany a dobře nám celer stál při krájení. Nakrájíme celer na plátky (asi 1cm silné), z těch potom silné hranolky. Ve velkém hrnci dáme vařit osolenou vodu. Jakmile vaří, vhodíme celerové hranolky a prudce vaříme nezakryté 1-2min). Slijeme a vhodíme hranolky zpět do hrnce. Přidáme olej (já použila arašídový), koření a proházíme, až se hranolky rovnoměrně obalí. Rozprostřeme hranolky na velký plech (nechte jim dost místa). Pokud hranolky namačkáte příliš na sebe, budou se spíš dusit než opékat. Hranolky pečeme v předehřáté troubě na 220°C 20-25min, až se krásně opečou a změkno

Zapečený lilek .

2 větší lilky

2 plechovky krájených rajčat

2 zeleninové bujony,1 cibule,olivový olej

2 balíčky Mozzarely

300 g strouhaného parmazánu může být i eidam

Lilek nakrájíme na tenké plátky a necháme na papíře vyrosit osušíme a opečeme na pánvi bez oleje.Mezi tím si připravíme rajčata ,cibulku nakrájíme najemno a dáme jí na rozpálený olivový olej krátce orestujeme přidáme rajčata a 2 kostky zeleninového bujonu jen lehce necháme přejít varem.Do pekáčku naskládáme plátku lilku na to dáme rajčata a

na to poskládáme nakrájenou mozzarelu .Opět lilek ,rajčata a mozzarelu a navrch dáme lilek a posypeme sýrem.Dáme zapéct do trouby .Podáváme s pečivem.

Plněná cuketa

Zejména v létě bývá přebytek cuket a člověk už pak neví, co s nimi. Výhodou cukety je, že jí ale seženete po celý rok, navíc je plná vody a tak jakýkoliv recept s cuketou bude šťavnatý. Cuketa se dá zapékat na mnoho způsobů a skvělá je z ní dokonce i polévka.

Dnes se podíváme na to, jak za pět minut naplnit cuketu a mezitím, co se bude péct, se můžete zamyslet, co s tím svým jídelníčkem provést, aby byl pestřejší, zdravý a přitom chutný. Jednoduchý recept na šťavnaté vegetariánské i nevegetariánské jídlo plné vlákniny. Bezmasých jídel není nikdy dost, tak se bude určitě recept hodit.

Jdeme na to. Budeme potřebovat pro 2 porce:

Příprava:

Cukety si rozkrojte podélně, lžící vydlabte vnitřek dužiny tak, aby vám zbyl pouze cca centimetr u okrajů.

Pro vegetariánskou variantu hrst vlašských ořechů nahrubo nasekaných, pro masožravce 2 plátky najemno nasekané uzené slaniny nebo uzeného lososa.
špetka pepře
snítka nasekaného libečku
1 vejce
100 g balkánského sýra
2 kulaté cukety (pokud neseženete, můžete mít i klasickou šišatou, lépe se bude plnit ve střední velikosti a tam bude jedna stačit)

Balkánský sýr si rozdrobte, přidejte vejce a společně vidličkou rozšlehejte, přidejte libeček, pepř a ořechy nebo slaninu/lososa a asi polovinu nasekané vydlabané dužiny z cukety. Lžící naplňte cukety připravenou směsí, vložte do pekáčku nebo Remosky, do které dáte předem 1-2 lžíce olivového oleje a pečte cca 45 mint. Pokud nechcete řešit přílohu zvlášť, nasypte rovnou okolo nové brambory a pečte společně. Pár ingrediencí a za 5 minut máte nachystáno v pekáčku.

RECEPT: Celozrnná pizza s mozzarellou

Máte chuť na pizzu, ale je to na vašem seznamu zakázaných jídel? Nemusí být! Stačí si ji udělat ze zdravých surovin. Chutná skvěle a má minimum kalorií.

Na 1 pizzu budete potřebovat

Na těsto:

  • ¾ hrnku celozrnné mouky

  • Necelá ½ hrnku vody

  • ½ lžičky sušeného droždí

  • 1 lžička olivového oleje

  • 1 lžička soli

Dále si připravte:

  • Menší plechovka drcených rajčat

  • 2 lžičky rajčatového protlaku

  • 1 mozzarella

  • Pár lístků čerstvé bazalky

  • Sůl, pepř, provensálské koření

  • Kapka olivového oleje a 1 lžička

Postup přípravy

  1. Suroviny na těsto smíchejte a vypracujte hladké těsto. Uvedené množství vody je pouze orientační, záleží na savosti mouky. Řiďte se pravidlem, že finální podoba těsta by neměla lepit.

  2. Těsto nechte kynout minimálně hodinu a zatím si připravte rajčatové pyré. Rajčata přeceďte od přebytečné vody, smíchejte s rajčatovým protlakem, osolte a přidejte provensálské koření, cukr a olivový olej.

  3. Nakynuté těsto rozválejte na pomoučeném válu a přendejte na plech vyložený pečicím papírem či potřený olivovým olejem.

  4. Pizzu pomažte rajčatovou směsí, přidejte mozzarellu nakrájenou na slabé plátky a položte několik plátků bazalky.

  5. Pečte v předehřáté troubě na 200°C asi 10 - 15 minut.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky